Zkusebny.com změnily kryt CO na kreativní prostor

Bývalý kryt civilní obrany ve Vodní ulici neměl po dlouhá léta využití. Město proto z podnětu náměstka Miroslava Jocha (ČSSD) vypsalo výběrové řízení a neutěšený prostor získalo Občanské sdružení Kultura pro mládež, provozovatel sítě volnočasových kreativních center Zkusebny.com, pod jehož křídly se sdružili mladí českobudějovičtí umělci. Od té doby za přispění radnice, nadací a vlastních prostředků, prostor ožil kulturou. Zkoušejí v něm kapely a prezentují se i další umělci.

Při příležitosti prvního výročí existence začne od 3. října fungovat i nepravidelná hudební akce s příznačným názvem “Kryt”, na níž postupně vystoupí řada známých i méně známých muzikantů a kapel. Symbolicky první událostí v rámci Krytu bude otevřená zkouška romské kapely Lače Čave. Přidat se mohou i další uživatelé a dokonce i náhodní návštěvníci. To vše v duchu hesla Hudba boří všechny hranice. “Je jasné, že když jsme si tady společně mákli, tak tady i společně vystoupíme,” vysvětluje Jan Rousek, který prostory taktéž užívá.

“Zkusebny.com představují otevřený prostor. Každý může přijít a tvořit. Neděláme si ambice cokoli dramaturgicky určovat. Proto jsem velmi rád, že z řad našich uživatelů se dala dohromady parta lidí tvořící až harmonickou komunitu, která za rok práce nejenže zvelebila společné prostory, ale chce také ukázat, jak jim to dobře hraje,” pochvaluje si David Vlk ze Zkusebny.com.

„Dík patří také městu, hlavně náměstkovi Jochovi. Bez něj bychom se na tomto úžasném místě prezentovat nemohli,“ říká Jiří Vrba, organizátor akcí. “U nás kultura vzniká, kvasí ze surovin, které k nám vnášejí návštěvníci i z inspirativních prostor, v nichž se dobře tvoří. Proto věřím, že v příštích měsících a letech se postupně staneme významným místem českobudějovického kulturního a komunitního dění,” uzavírá David Vlk.

Zkusebny.com jsou mezinárodní síť volnočasových kreativních center. Zkušebnu definují jako otevřený prostor, kam může každý přijít a volně tvořit, tedy jako “Myslcvičnu”. Konkrétně to mohou být například hudební či divadelní zkušebny, ateliéry pro výtvarné či audiovizuální umění, pohybová studia, ale také “klubovny” pro ty, kteří se nemají kde scházet, aby společně sdíleli své koníčky a volný čas.

Od roku 2004 vzniklo více než 135 zkušeben, které navštíví ročně desítky tisíc osob.

Projekt “Zkusebny.com” je držitelem ocenění Česká Inovace a jeho autor Živnostníkem roku. Zkusebny.com mají záštitu mj. města České Budějovice, Evropského města kultury 2015 Plzně či Hlavního města Prahy.

Zkusebny.com provozuje od roku 2011 nezisková organizace Občanské sdružení Kultura pro mládež.

www.zkusebny.com

www.oskpm.eu

www.facebook.com/ZkusebnyBudejovice