Ve městě se poběží "podzemní" maratón

  V lednu zažijí České Budějovice mimořádnou sportovní akci – maratón v podzemním parkovišti Mercury Centra. „Připadalo mi, že je škoda, aby město, jako jsou České Budějovice, nemělo svůj maratónský běh. Když jsem viděl, jaký ohlas mívají různé vytrvalostní závody nejen ve venkovním prostředí a uvědomil jsem si rozhlehlost podzemního parkoviště, k nápadu uspořádat tam maratón nebylo daleko. Vedení Mercury Centra vyšlo našemu nápadu vstříc a pro závod uvolní -2. podzemní patro parkoviště,“ uvedl Jaroslav Novák z občanského sdružení Koloběh, které spolu se SK Čtyři Dvory závod pořádá.

  Maratón se poběží v sobotu 26. ledna, start je naplánován na 11. hodinu a očekává se účast až sedmdesáti pěti běžců a to nejen z ČR. Na parkovacím podlaží o rozloze jeden hektar se poběží celkem 63 okruhů o délce 666 metrů plus zkrácení úvodní kolo.

  Záštitu nad závodem převzal českobudějovický primátor Juraj Thoma. „Prostřednictvím zahraničního oddělení magistrátu města jsme pozvali i běžce z partnerských měst Pasova a Lince, takže závod bude skutečně mezinárodní. České Budějovice také díky závodu nejspíš získají celoevropské prvenství, protože podle informací organizátorů se maratón v podobných prostorách nikde v Evropě pravděpodobně ještě nekonal. O závod projevila zájem také pelhřimovská agentura Dobrý den, která se zaměřuje na zaznamenávání rekordů a kuriozit,“ uvedl primátor Juraj Thoma.

  „Vzhledem k prostoru, kde se bude maratón běžet, je kapacita závodu omezena na sedmdesát pět závodníků. Přitom už nyní, šest týdnů před startem, má startovní listina přes třicet jmen. Přihlášeni jsou mimo jiné již čtyři běžci ze Slovenska a jeden Francouz Vypadá to, že kapacita tratě bude nakonec zcela naplněna,“ doplnil Jaroslav Novák.