V Budějovicích byla slavnostně otevřena nová přístavní hrana

V sobotu 30. dubna byla na Jiráskově nábřeží za přítomnosti zástupců města, kraje a institucí spojených s plavbou po Vltavě slavnostně zahájena plavební sezóna pro rok 2022 při příležitosti oficiálního otevření přístavní hrany v Českých Budějovicích. Dokončením stavby 255 metrů dlouhého vývaziště pro rekreační plavidla vznikla nová přístavní hrana o kapacitě pro téměř 30 plavidel a přístupové schody historického vzhledu, které mohou lidé využívat v rámci volnočasových aktivit podél Vltavy. Přístaviště na druhém břehu řeky pod Lannovou loděnicí bylo kapacitně nedostačující a neumožňovalo delší stání pro malá plavidla.

Za město se této akce zúčastnil radní Viktor Vojtko, který zdůraznil přínos splavnění Vltavy zejména v oblasti cestovního ruchu. „Je to fenomén, který rozvíjí nejen plavbu jako takovou, ale i veřejný prostor okolo. Jde o znovuobnovení tradice, protože České Budějovice jsou neodmyslitelně spojeny také s rodem Lannů. Lodní doprava směrem k Praze v minulosti úžasným způsobem pozvedla celou tuto oblast. Nová přístavní hrana je tak vstupní branou do města pro ty, kteří sem přijedou na lodi,“ říká radní.

Město dlouhodobě podporuje aktivity, které se týkají Vltavské vodní cesty. Splavnění Vltavy přivádí do města další turisty a zároveň zdejším obyvatelům umožňuje využívat aktivity, které řeky nabízejí. Pro cestovní ruch má nové vývaziště zásadní význam, protože propojuje takzvanou Stezku Vltavy s centrem města.

Práce na splavnění řeky historicky začaly na popud krále Ferdinanda I. v roce 1547. V novodobé historii se tematikou zabývá projekt Město a voda, jehož hlavním smyslem je obnovit život u vodních toků a postupné odkrývání potenciálu v podtextu s fenoménem vody, protože k tomu samotná poloha Českých Budějovic na soutoku Vltavy a Malše doslova nabádá.

 

Stránka byla upravena uživatelem Jana Novotná, 30. 4. 2022.