Unikátní šachový turnaj v Českých Budějovicích pokračuje

 

Mladí šachisté z celé České republiky se chystají na třetí ročník šachového turnaje pro mládež „SOPHIA CUP“ a jejich rodiče na doprovodný turnaj s názvem „SOPHIA PARENTS OPEN“, který se bude konat v sobotu 27. září 2014 v Clarion Congress Hotelu České Budějovice. Letošní ročník se koná pod záštitou českobudějovického primátora Mgr. Juraje Thomy.

Turnaj je určen dětem narozeným v roce 1998 a mladším a jejich rodičům (nehrajícím šachy závodně). Malí šachisté budou v samostatném turnaji soupeřit mezi sebou a vedle nich poměří své síly i jejich rodiče. Turnaj je výjimečný tím, že šachově neaktivním rodičům nabízí ojedinělou možnost vyzkoušet si 'na vlastní kůži' to, co zažívají jejich ratolesti při turnajích. „Společné turnaje rodičů a dětí, kdy proti sobě hrají rodinné dvojice, již existují. V našem turnaji hrají ale děti svůj vlastní turnaj, zatímco u vedlejších stolů soupeří mezi sebou jejich rodiče,“ řekl Jiří Havlíček, ředitel a trenér Šachové školy QCC ČB, která turnaj organizuje. Pořadatelé očekávají, že letošní účast předčí loňských 47 účastníků.

Pro vítěze obou turnajů, rodičovského i dětského, jsou přichystány putovní poháry, nějakou cenu si však odnese každý z účastníků. Hraje se švýcarským systémem, počet kol a tempo záleží na počtu přihlášených. Předpokládá se ale 7 kol a tempo 2x 25 minut a 10 vteřin za každý provedený tah.

Startovné představuje 50 korun na osobu, účastníci si v případě zájmu mohou objednat i oběd v ceně 95 korun. Prezence všech účastníků končí v sobotu 27. září v 8:45 hodin, zahájení turnaje je v 9.00 hodin.

Šachová škola QCC vnímá šachovou hru jako součást vzdělání a proto podporuje především zájem dětí o tuto hru a výsledky nejsou hlavní prioritou. Za úspěch považuje to, že již na první škole v Jihočeském kraji se začaly šachy vyučovat jako nepovinný předmět. Spolupracuje také s Gymnáziem Jírovcova a Jihočeskou univerzitou. I tak získali žáci Šachové školy QCC tituly mistrů ČR v soutěžích školních družstev, medailová umístění na mistrovství ČR jednotlivců a umístění do 10. místa na Mistrovství Evropské Unie, kde úspěšně reprezentovali Českou republiku v letech 2013 i 2014. Jako ocenění výsledků Šachové školy QCC lze brát i to, že ředitel šachové školy Ing.Jiří Havlíček byl zvolen předsedou Komise mládeže Šachového svazu České republiky.

Bližší informace: www.sophia-cb.cz/cup nebo www.qcc.cz, nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/TurnajSophiaCup.