Umění ve městě 2016

 

UMĚNÍ VE MĚSTĚ

16. 6. 2016 – 30. 9. 2016

Výstava soch v exteriérech Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí a v prostorách Alšovy jihočeské galerie a Galerie Mariánská

Kurátoři výstavy: Michal Trpák, Ferdinand Leffler

Pořadatelé: Město České Budějovice a galerie GOODSTUFF

Spolupořadatelé: Město Hluboká, Veselí ad Lužnicí, Galerie Mariánská, Alšova Jihočeská Galerie

Vystavující výtvarníci:

Richard Ketko, Andrej Margoč, Václav Fiala, Jakub Flejšar, Antonín Kašpar, Lukáš Rais, Ondřej Svoboda, Saša Koláčková, Veronika Psotková, Michal Trpák, Barbora Masaříková, Čestmír Suška, Markéta Schiffnederová

Výstava Umění ve městě oživí už devátým rokem veřejný prostor Českých Budějovic, potřetí zavítá také do Hluboké nad Vltavou a nově se představí i ve Veselí nad Lužnicí. Svá díla v rámci této výstavy odprezentují sochaři z Čech i Slovenska. Na většinu z 20 instalací bude možné narazit přímo v exteriéru měst, pod širým nebem. Některé plastiky budou vystaveny i ve výstavních prostorách Alšovy jihočeské galerie a Galerie Mariánská. Netradiční expozici zahájí hned několik vernisáží. První se odehraje ve čtvrtek 9. června  v 18:00 2016 ve Veselí nad Lužnicí, ve čtvrtek 16. června 2016 bude v 17 hodin slavnostně zahájena výstava v Galerii Mariánská a ve stejný den, v 18 hodin, bude oficiálně zahájena na náměstí Přemysla Otakara i výstava Umění ve městě jako celek. Výstavu bude možné v ulicích i galeriích shlédnout až do 30. září 2016.

I tento rok jde především o přehlídku soch a instalací, které kladou důraz na vizuální vnímaní a tradiční práci s materiálem. Jednotlivé instalace zasazené do kontextů ulic i uliček, náměstí i zákoutí mají rozptýlit mysl diváků i procházejících a vybídnout je k zastavení, zamyšlení nebo je jenom prostě pobavit. Cílem expozice je přinést městu novou energii a přitáhnout pozornost obyvatel i návštěvníků.

Mezi největší a nejmonumentálnější objekty budou jistě patřit ocelové sochy slovenského umělce Richarda Ketka inspirované ženským tělem. Druhým slovenským umělcem bude Andrej Margoč, jehož dílo  Dvaja z cyklu premeny autoportrétu se bude zrcadlit na vodní hladině slepého ramene Malše. Interaktivní sochy s příznačným pojmenováním Kaple pro spěchajícího chodce nebo Dům pro matematika, do kterých je možné vstoupit, přiveze do Českých Budějovic Václav Fiala. Na hlavním náměstí Přemysla Otakara II zarezonují piana, kterými jejich autor – Antonín Kašpar -  vzdává hold jednomu z nejdůležitějších tvůrců moderního umění 20. století Josephu Beuysovi. Socha koně od Jakuba Flejšara pak ovládne průčelí hotelu Budweis. Komornější sochu Ondřeje Svobody si bude možné prohlédnout na dvorku Wortnerova domu Alšovy galerie. Galerie Mariánská pak na fasádě bude hostit sochu Markéty Schiffnederové. Ve vzduchu se vznášející sochu s názvem Pocit Svobody představí sochař a zároveň kurátor i iniciátor celé výstavy - Michal Trpák. O kurátorskou pozici se v letošním ročníku nově podělil se zahradním architektem a zakladatelem galerie GOODSTUFF Ferdinandem Lefflerem. Venkovní expozice v Hluboké nad Vltavou budou tento rok patřit sochařce Veronice Psotkové a Barboře Masaříkové, Veselí nad Lužnicí přivítá keramickou lavičku  Alexandry Koláčkové a ocelové listy Čestmíra Sušky.

Výstavní prostory Galerie Mariánská představí práce studentů Ateliéru sochařství 1 Fakulty výtvarných umění VUT v Brně vedeného profesorem akad. soch. Michalem Gabrielem a odborným asistentem Tomášem Medkem. Na návštěvníky zde čekají  jak instalace vytvořené klasickými sochařskými postupy, tak instalace vytvořené s pomocí digitálních technologií - 3D scannerů, 3D tiskáren a 3D fréz.

Organizátoři výstavy pevně věří, že ojedinělá výstava, která za 9 let své existence představila nejen místním divákům přes tři desítky sochařů z Čech i zahraničí, stále má co nabídnout a do Českých Budějovic určitě patří.

Odkaz na videopozvánku : https://www.youtube.com/watch?v=1tV20jePSMk&feature=youtu.be

Galerie GOODSTUFF 10 .5. 2016