Rada navrhla, jak rozdělit 6 milionů korun památkám

Českobudějovičtí radní  schválili návrh rozdělení státní finanční podpory a spolupodílnictví města do programu Regenerace městské památkové rezervace pro letošní rok. Z návrhu  vyplývá, že přibližně 6 milionů korun pomůže financovat rekonstrukce 17 památkových objektů na území města. Definitivní schválení ale ještě podléhá českobudějovickým zastupitelům, kteří se jím budou zabývat 17. března.

„Příspěvek získá, v případě schválení návrhu rady města, 10 objektů ve vlastnictví fyzických osob, čtyři  ve vlastnictví právnických osob a tři objekty církevní.  Z části pokryje náklady, které pro vlastníky vyplývají z památkáři předepsaných specifických technologií nebo materiálů použitých při obnově památkových objektů. Část rozpočtovaných prostředků z městského podílu zůstane v rezervě odboru památkové péče,“ řekl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (ODS).

Aktualizaci objektů, které byly pro letošní rok navrženy do programu Regenerace městské památkové zóny, schválili v závěru loňského roku českobudějovičtí zastupitelé. V seznamu se objevilo celkem 54 objektů. Zastupitelstvo následovně pro letošní rok vyčlenilo 5 milionů korun ze svého rozpočtu – o půl milionu více než pro rok 2004, které představují podíl města na regeneraci památek. Město zároveň požádalo ministerstvo kultury o podíl státu na této akci ve výši 4,5 milionu korun.

O přidělení konkrétních částek památkovým rezervacím ministerstvo rozhodlo letos v únoru, kdy Českým Budějovicím schválilo 2,5 milionu korun ze státního rozpočtu. „Je to o téměř polovinu méně, než vloni a už vůbec je to o mnoho méně než na kolik byly vyčísleny všechny požadavky, což nás mrzí. Na druhou stranu ale obdobně dopadla většina měst. To samozřejmě není důvod k uspokojení, spíše je to motivace pro intenzivnější lobbování na příští rok,“konstatoval Thoma.

Od roku 1995 bylo do programu Regenerace městské památkové zóny zařazeno 16 objektů v majetku města, 29 budov ve vlastnictví církví a 42 objektů v majetku právnických a fyzických osob. Ze státního rozpočtu bylo do programu ve městě vloženo téměř 29 milionů korun a z rozpočtu města zhruba 11 milionů Kč. Vloni byla z tohoto programu v Českých Budějovicích realizována obnova 25 památkových objektů.