Pusopis aneb Malováno ústy v českobudějovické radniční síni

Kresby, akvarely a další obrázky malované ústy, které vytváří dvanáctiletá Barbora Sedláčková z Českých Budějovic, si mohou od 15. do 29. září 2014 prohlédnout návštěvníci výstavy Pusopis v radniční výstavní síni na náměstí Přemysla Otakara II. Bude to třetí samostatná výstava talentované malířky, které kvůli nemoci zvané neuropatie ochabuje tělo. Nohy ani ruce téměř neovládá a pohybuje se na vozíčku. Stoprocentně se může spolehnout jen na svoji hlavu, a tak ji nenechá zahálet: lidé na výstavě uvidí asi 30 jejích obrázků malovaných fixy, temperami, anilinovými barvami i tuší. K tomu díla vytvořená pro kalendář, novoročenky či ilustrace do knihy pohádek a pro animovaný film. Vše malováno pouze ústy. Vernisáž se koná v pondělí 15. září ve 14 hodin.

Barbora SedláčkováZároveň výstava představí činnost celého výtvarného ateliéru Aleny Jankovské z Centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, kde Barča svůj výtvarný talent zcela zásadně rozvinula. Nyní se vzhledem ke svému věku se školou v Arpidě rozloučila a nastoupila do ZŠ Matice školské. Na výstavu v krásné a bezbariérové radniční síni se už velmi těší a byla pro ni výzvou. „Malování mám ráda a vybrala jsem si ho právě proto, že to můžu a dokážu dělat. Teď mě hodně baví kreslit na písničky. I na lidovky, protože se mi líbí barevné kroje,“ říká Bára Sedláčková.

První samostatnou výstavu měla v červnu 2013 v písecké galerii Sladovna, kde sklidila velké uznání. Její talent potvrdila i řada profesionálních výtvarníků a znalců umění, jako např. Galina Miklínová, Milan Cais, Štěpán Mikuláš Mareš, Jaromír Procházka a další. Oslovilo ji také Nakladatelství UMÚN sdružující malíře s tělesným postižením. Výtvarník Jakub Zich si například všiml toho, že dívka musí mít dokonalou prostorovou představivost a jasnou vizi. Na rozdíl od zdravých malířů nemá šanci vidět obrázek při malování z odstupu, a přesto je schopná vytvořit výborné kompozice fungující i na velkou vzdálenost. Studentku pražské FAMU Kateřinu Karhánkovou nadchly tyto obrázky natolik, že z nich chystá videoklip.

Pravidelně se Bára Sedláčková účastní svými díly charitativní českobudějovické Andělské aukce pořádané pro Arpidu. Pusopis zaujal i tvůrce dětského bejbypankového kabaretu Kašpárek v rohlíku, kteří autorku loni v září pozvali na svůj festival Kefír do Třebovle u Prahy. Uspořádali jí tam výstavu, která se povedla natolik, že Barču pozvali i na druhý ročník v sobotu 6. září.

Jednou by Barča ráda ilustrovala knížku, jejíž příběh by sama vymyslela. Má spoustu zájmů, například ráda čte a zpívá, její svět je pestrý a plný pohybu. Přeje si stát se bytovou nebo zahradní architektkou a dokázat být co nejvíc soběstačná. Její příběh a obrázky představuje web www.pusopis.cz.