Provoz ve městě bude hlídat deset radarů

  Od jara bude na řidiče pohybující se po Českých Budějovicích dohlížet desítka stacionárních radarů, které zaznamenají a vyfotí nedodržení rychlosti a průjezd křižovatkou na červenou. Konečně se tak podařilo uzavřít komplikované výběrové řízení.

  „Je to nesmírně příznivá zpráva, protože v silách státní ani městské policie není ohlídat provoz na všech místech. Zkušební provoz zapůjčených radarů na konci roku 2005 prokázal, že nedodržování dopravních předpisů v Českých Budějovicích opravdu dosahuje tristní úrovně – během tří měsíců zaznamenaly pouhé dva radary téměř čtvrt milionu přestupků,“ uvedl primátor Juraj Thoma, který zavedení radarů ve městě inicioval už jako náměstek primátora pro dopravu. „Jejich hlavní přínos vidím ve zvýšení bezpečnosti provozu – protože dodržování předpisů v některých případech skutečně jinak než represí vynutit nelze,“ dodal primátor.

  Výhodou radarových zařízení je, že nejenom zaznamenají přestupek, ale připraví k němu i protokol s fotografií, který poslouží jako důkazní materiál ve správním řízení – vyřízení přestupku je tak relativně jednoduché. „Vzhledem k očekávanému vysokému množství přestupků počítáme s posílením správního odboru o tři úředníky. Mzdové náklady na ně se bez problémů zaplatí z vybraných pokut. Veškeré náklady na provoz a údržbu radarů jdou za provozovatelem, společností Czech Radar,“ doplnila náměstkyně primátora pro dopravu Ivana Popelová, že provoz radaru městský rozpočet nezatíží, ba naopak může znamenat i finanční přínos.

  Město bude mít radary pronajato, firma k nim bude dodávat veškerý servis umožněný zákonem, a to i při procesu správního řízení. Nájem za deset radarů bude činit 10 000 Kč měsíčně a určité procento ze skutečně vybraných (nikoli pouze vyměřených) pokut – tento podíl zatím není přesně definován, poněvadž ještě není uzavřena smlouva.

Jednotlivá stanoviště, kde budou radary umístěny:

1)  křižovatka Dlouhá louka – Husova

2)  křižovatka Pražská – Karoliny Světlé

3)  křižovatka Mánesova – Lidická

4)  křižovatka Husova – Strakonická

5)  křižovatka M. Horákové – A. Barcala

6)  křižovatka Senovážné nám – Žižkova

7)  křižovatka Rudolfovská – Okružní

8)  křižovatka Nádražní – Pekárenská

9)  Ledenická na vjezdu do ČB

10)  křižovatka Branišovská – M. Horákové