Primátor dal společnosti .A.S.A. tvrdé ultimátum

Buď okamžitá náprava nebo město odstoupí od smlouvy. To je jasná volba, před kterou postavil primátor Juraj Thoma představitele společnosti .A.S.A. Česká republika. Město není dlouhodobě spokojeno s činností její dceřiné firmy .A.S.A. České Budějovice, která má ve městě na starosti svoz a likvidaci odpadu. Ani po písemném upozornění z 18. ledna nedošlo k nápravě, a proto se 31. ledna primátor sešel se zástupci firmy osobně.

„Firmu na nedostatky v jejích službách opakovaně upozorňujeme už od podzimu. Reagujeme tak na četné stížnosti občanů, že svoz odpadu nefunguje, jak by měl. Avšak žádná náprava se nekoná. Odpadkové koše v parcích přetékají nebo úplně chybí, svoz domovních popelnic a kontejnerů je často nepravidelný nebo neúplný. Velké problémy jsou se svozem separovaného odpadu, u něhož - kromě toho, že je také nepravidelný a neúplný - bylo dokonce kontrolní činností pracovníků magistrátu města zjištěno fakturování nádob, které vůbec nebyly vyvezeny. Kromě toho každý vidí, že separační hnízda připomínají malé skládky, jak jsou zavalena nepořádkem. Společnost .A.S.A. České Budějovice neplní své povinnosti, k nimž se smluvně zavázala, a naše trpělivost má své meze. Na osobní schůzce jsem zástupcům firmy a představitelům její mateřské společnosti dal jednoznačné ultimátum – buď urychleně provedou nápravu nebo odstoupíme od smlouvy a svoz odpadu bude v Českých Budějovicích zajišťovat někdo jiný. Neděláme přitom nic jiného, než že hájíme zájmy občanů, kteří za svoz odpadu platí nemalé peníze a mají nárok na kvalitní služby,“ prohlásil rozhodně primátor Juraj Thoma.

Společnost .A.S.A. má čas na nápravu do 29. února. Během tohoto období bude její činnost zvláště důsledně kontrolována pracovníky magistrátu města. Město uvítá i podněty od občanů.