Otázka pro náměstkyni primátora Ivanu Popelovou

Slavnostní zahájení národních Dnů evropského dědictví se bude vůbec poprvé v historii odehrávat v září v Českých Budějovicích. Jak se město na tuto výjimečnou událost chystá?

„Pro nás je to velmi prestižní záležitost a chceme ukázat, že si pořadatelství plným právem zasloužíme a že se máme čím pochlubit. Akci pro město organizačně zajišťuje soukromá firma, která má zkušenosti například s pořádáním Krumlovských slavností, Vinobraním na Karlštejně a podobně. Partnery projektu jsou kromě Jihočeského kraje ještě Národní památkový ústav a Okresní archiv v Českých Budějovicích, spolupracujeme s českokrumlovskou Střední uměleckoprůmyslovou školou sv. Anežky České a oslovili jsme i zahraniční partnery z rakouského Lince. Chystáme krátkou exkurzi připomínající významná historická období v dějinách Českých Budějovic, například založení města  Přemyslem Otakarem II., dobu gotiky, připomene vojenské ležení na Sokolském ostrově s ukázkami dobového života,  dopady technické revoluce na život občanů zvýrazní zejména koněspřežka, respektive její replika v České ulici.

Oficiální zahájení EHD bude v sobotu 13. září 2008, ale pestrý doprovodný program se městem bude prolínat samozřejmě už daleko dříve. Například výstava Památky v krajině a krajina jako památka, což je letošní motto EHD, začne už v polovině srpna v křížové chodbě někdejšího dominikánského kláštera. Na ni pak naváže několik vzdělávacích akcí Národního památkového ústavu včetně cyklistických vyjížděk pro veřejnost za památkami do blízkého okolí s odborným výkladem. Vlastní fotografickou tématickou výstavu připravuje ve svých prostorách českobudějovický Okresní archiv. V ten exponovaný zahajovací víkend bude na radnici k vidění výstava řemeslných tradic, středověký jarmark a pouliční kejklíři ovládnou Piaristické náměstí a již v pátek bude možné sledovat stavbu vojenského ležení na Sokolském ostrově a generálku na sobotní program. Těch doprovodných záležitostí bude opravdu hodně a věřím, že si z nich každý milovník či obdivovatel historie něco vybere.“