Oběhněte Svět a půlmaraton vás nezaskočí

Příprava na červnový Mattoni 1/2Maraton České Budějovice zvolna vrcholí a my pro vás máme další tip, kam si zaběhnout pro zpestřující tréninkové kilometry.

Proto, abyste oběhli Svět, není nezbytně nutné se vydat na cestu kolem světa. Spoustu užitečných zkušeností a zážitků skýtá třeboňský Svět, jeden z největších jihočeských rybníků. Však jej také objímá naučná stezka příznačně pojmenovaná Cesta okolo Světa...

Doporučujeme se na ni napojit poblíž naturistické pláže na severní straně Světa. Jednak lze u nedaleké sportovní haly pohodlně zaparkovat, kousek odtamtud navíc stojí slatinné lázně, v nichž si můžete domluvit kupříkladu potréninkovou zotavující koupel.

Samotná cesta klikatící se vesměs po pobřežní pěšince odhaluje především všemožné půvaby jihočeského rybníkářství. Kouzelný je kupříkladu průběh po dřevěných lávkách nad přítokovou nivou okolo Spolského potoka. V mokřinkách kuňkají žáby, vzduchem poletují obrovské vážky – je to velké přírodní divadlo.

O pár set metrů dál proti směru hodinových ručiček stojí němý svědek vzniku tohoto více než dvousethektarového rybníka v podobě trojice zemědělských usedlostí. Říká se jim Odměny a ne náhodou. Stavení dostali jako náhradu obyvatelé, kteří se museli vystěhovat z původního zatopeného Svinenského předměstí Třeboně. Největší skvost na břehu 450 let starého rybníka se schovává v poměrně rozlehlém anglickém parku na jihovýchodním kraji Světa. Uprostřed odpočinkové oblasti protkané lahůdkově měkkými pískovými cestami na vás znenadání vykoukne majestátní Schwarzenberská hrobka. Architektonicky působivá šestiboká stavba z konce devatenáctého století je odborníky právem označována za jednu z jihočeských perel. Bez zajímavosti není ani to, že samotná, na tehdejší dobu technicky vyspělá šlechtická hrobka opatřená mramorovým sarkofágem a vnitřní cirkulací vzduchu leží pod hladinou rybníka Svět.

Ani to není zdaleka všechno. Při probíhání po hrázi těžko odoláte možnosti podívat se i do samotného středu lázeňského města překypujícího zelenými odpočinkovými zákoutími, anebo si prodloužit odhadem dvanáctikilometrový výběh o několik dalších podél Zlaté stoky, umělého kanálu spojujícího neuvěřitelně hustou soustavu třeboňských rybníků.

V Třeboni zkrátka utíká čas opravdu rychle a vsadíme se, že se tam zajedete proběhnout i coby pokořitelé Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice. Nezapomeňte se však přihlásit, sedmý červnový den a jihočeský běžecký svátek jsou tu co nevidět! 
 
 

Michal Vítů, PIM Běžecký klub