Novou encyklopedii chce město vydat do Vánoc

Ještě  před letošními  Vánocemi  by mělo být na trhu druhé, doplněné a rozšířené vydání Encyklopedie Českých Budějovic. Autorský kolektiv v současnosti zpracovává její aktualizaci. Celobarevnou publikaci vydá město  v nákladu pěti tisíc kusů ,  stejně jako v roce 1998 její první verzi.

„V těchto dnech prochází revizí  heslář původního vydání z roku 1998. Hesla  se nejen aktualizují, ale do knihy se přidávají i nová, zohledňující  historický vývoj, vždyť od prvního vydání uplynulo už sedm let.  Aktualizuje se zároveň také  fotografická dokumentace,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (ODS).

Náklady na nové vydání Encyklopedie Českých Budějovic dosáhnou téměř dvou milionů korun. Většinu, téměř jeden a tři čtvrtě milionů korun  uhradí město, o zbytek se  podělí partneři.  Rozsah knihy bude čítat na 624 stran a každý výtisk bude mít také velkoformátovou mapovou přílohu.

V původním vydání  bylo možné nalézt více než 1000 hesel, 1200 obrazových materiálů a 592 stran o všem zajímavém z minulosti i současnosti jihočeské metropole.  Jednalo se o univerzální encyklopedický slovník o obyvatelích, hospodářství, kultuře a přírodě, s řadou údajů o slavných osobnostech. Kniha přibližovala populární a srozumitelnou formou zpracované dějiny města od pravěku až do konce 90. let dvacátého století. Zahrnovala zároveň praktický informační systém s rychlým vyhledáváním souvislostí za pomoci klíčových slov, rejstříků a odkazů na vybrané prameny a literaturu. „Prvních pět tisíc výtisků bylo na trhu koncem roku 1998 a už začátkem  února následujícího roku  byly prodány čtyři a půl tisíce kusů ,  tedy veškerý náklad určený k distribuci. Ze zbylých pěti set kusů, které zůstaly pro účely města, jich dnes máme necelou  desítku. Druhým, rozšířeným a doplněným vydáním encyklopedie chceme potěšit nejen obyvatele našeho města, ale vnímáme to zároveň jako hold Českým Budějovicím, které letos oslavují  740 let od svého založení,“ doplnil Juraj Thoma.