Loučení se zimou

Pouliční happening "Vynášení Morany" pořádá

občanské sdružení Kyvadlo a galerie Pod Kamennou žábou ve spolupráci se Statutárním městem

v neděli 21. března 2010 od 15.00

Průvod začíná na Piaristickém náměstí a přes náměstí Přemysla Otakara II. se přesune Solnou brankou na nábřeží Malše a po něm ke Zlatému mostu (u divadla), kde bude Morana podle tradice utopena v řece.Již po jedenácté v neděli 21. března 2010 - na „Smrtnou neděli“ - v 15.00 hodin vyprovodí občanské sdružení Kyvadlo zimu z Českých Budějovic. Morana bude vynesena z města a skončí v plamenech a poté bude po zásluze utopena v řece Malši. Odedávna takto lidé přivolávali a slavívali příchod jara, hojnosti a sluníčka - obřadem vynášení smrtky - Morany.

Již před jedenácti lety se členové o. s. Kyvadlo rozhodli obnovit v Českých Budějovicích tento magický, původně pohanský svátek. Tehdy - podobně jako se odehraje i letos - poprvé vyrazil od Piaristického náměstí průvod maškar a muzikantů s Paní Zimou v čele. Obrovská rákosová figura jako vždy nejdříve poputuje na náměstí Přemysla Otakara II. a následně úzkou Solnou branou ke slepému rameni. Poté průvod pokračuje po nábřeží řeky Malše ke Zlatému mostu (k DK Slavie) a tam Morana  před očima četných diváků skoná.

Pořadatelé uvítají, kdyby průvod komediantů, démonů a příšerek byl ještě větší než v letech minulých. Proto zvou všechny děti i dospělé na výtvarnou dílnu, která bude připravena v sobotu 20. března od 14.00 hodin v galerii Pod Kamennou žábou na Piaristickém náměstí (tedy den před vynášením Morany). Zde bude možné vyrobit si vlastní masky pod vedením lektora.

Vynášení Morany je starodávný zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas. Srdečně je zván každý, kdo si chce hrát, skotačit, zasmát se a prožít příjemné nedělní odpoledne. Vítáni jsou všichni bez rozdílu věku.