Kniha o zrození Českých Budějovic osloví patrioty

 

Fundatio Civitates – Zrození královského města Českých Budějovic

Kdo má rád své město, je místním patriotem a zajímá se o historii, toho pravděpodobně potěší nová kniha s názvem  Fundatio Civitates – Zrození královského města Českých Budějovic. Zájemci si ji mohou koupit v radničním Turistickém informačním centru.

„Na jejích stranách jsou v přehledných kapitolách vylíčeny okolnosti a průběh založení Budějovic. Ukazuje ale i to, že ne vše mohlo být tak, jak bývá většinou popisováno. S počátky královského města je totiž spojena celá řada otázek, například zda se v okolí již ve 13. století těžilo stříbro, jestli tu existovala královská mincovna a mohl tady stát královský hrad, jak mohla být za pomoci provazců vyměřena pravidelná síť ulic, kdo vlastně byl lokátor Hirzo či první doložený rychtář Klaric, odkud přišli první měšťané, jak vypadaly jejich nejstarší příbytky, a jak rostly první kamenné stavby,“ přibližuje obsah knihy její autor Daniel Kovář.

Latinský název Fundatio Civitatis - Založení města byl inspirován zmínkou v listině z roku 1344, kde si zdejší soukeníci nechali potvrdit, že jsou osvobozeni od dávek už "od založení města" (a fundatione civitatis). Publikaci doplňuje velké množství barevných obrázků a její cena je 249 korun.