Fit den přilákal téměř dvě stě zájemců o zdravý životní styl

Pod heslem „Pojďme na pohyb a zdraví vědecky!“ se v sobotu 29. března konal Fit den s Jihočeským vědeckotechnickým parkem (JVTP), který nabízel dvojí užitek ve spojení se zábavou: v divadle U Kapličky sportovní a cvičební kurzy, v budově JVTP pak přednášky o zdravé výživě a také diagnostiku na přístroji INBODY 230 (měření objemu tuku, svalové hmoty a dalších tělesných údajů). Netradiční propagaci přínosu vědeckého výzkumu a jeho využití v praxi pořádala Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání.

Na akci zavítalo 189 účastníků (66 na přednášky, 123 na pohybové aktivity). Na přednáškách se dozvěděli nejen o zásadách a přednostech zdravé výživy, ale i o regionálních potravinách se složkami s vysokým zdravotním přínosem, které zkoumají vědci z Jihočeské univerzity a Výzkumného potravinářského ústavu v Praze (např. polysacharid inulin jako prevence rakoviny tlustého střeva, rakytník jako zdroj antioxidantů, rakytníkový olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, stévie jako zdravé sladidlo), další přednáška pak byla věnována omega3kaprovi přínosnému pro kardiovaskulární systém a vyšlechtěnému Fakultou rybářství a ochrany vod JU. Prezentované zajímavosti jsou zveřejněny na informačním portálu www.Gate2Fitness.cz.

„Součástí programu byla samozřejmě i ochutnávka, aby se přítomní přesvědčili, že zdravé potraviny s funkčními složkami jsou zároveň i chutné. Ve sportovní a pohybové části si zase návštěvníci divadla U Kapličky vyzkoušeli netradiční pohybové disciplíny včetně skákacích bot kangoo shoes. V rámci poslední lekce power jógy jsme se zhasnutím a cvičením při svíčkách symbolicky připojili k mezinárodní akci Hodina Země, která má upozornit na ekologická témata a šetření elektrickou energií,“ uvedla ředitelka JAIP Petra Vachová, která děkuje za pozitivní zpětnou reakci od návštěvníků.

Fit den s Jihočeským vědeckotechnickým parkem se líbil například Haně Vostřelové: „Fit den byl vynikající. Perfektní organizace, cvičení zábavné, milí lektoři, nové zážitky, noví lidé. Nesmírně jsem si to užila, nemám víc co dodat! Snad jen ‚víc takových akcí‘.“

Povzbuzují děkovný e-mail poslala také Sabina Greschová: „Chtěli bychom vám  poděkovat za výborně strávený den díky vaší akci Fit den. Byl to dobrý nápad a konečně také něco pro ženy, než jen pro děti a masové akce pro celé rodiny, jak jsme ve městě zvyklí.“

Celá akce se konala pod záštitou rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffer, který se osobně zapojil do přednášek a diskusí, a primátora Českých Budějovic Juraje Thomy. 
 
 

Jihočeská agentura na podporu inovačního podnikání (JAIP) je obecně prospěšná společnost založená v roce 2005 Jihočeskou hospodářskou komorou. Jejím účelem je podpora a rozvoj inovací v Jihočeském kraji, tedy uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi a podpora podnikatelských subjektů, které o to usilují. Činnost JAIP tak spočívá v poskytování poradenství a informačních služeb (vyhledávání partnerů do podnikatelských projektů, předávání novinek v oblasti výzkumu a inovací, pořádání kurzů a školení, informace o dotačních titulech). Významným projektem JAIP je informační portál o českých biotechnologiích Gate2biotech. Dále agentura provozuje I. etapu Jihočeského vědeckotechnického parku, kde má také sídlo (Na Zlaté stoce 1619). Více na www.jaip.cz.

Jihočeský vědeckotechnický park (JVTP) se nachází v kampusu Jihočeské univerzity a slouží jako podnikatelský inkubátor, v němž vědecké poznatky nacházejí praktické a komerční využití prostřednictvím začínajících firem. Ty v budově parku mají vyspělé laboratorní a technické zázemí se zaměřením na biotechnologie a zároveň i kancelářské prostory. Dále JVTP nabízí i možnost tzv. virtuálního zasídlení (firmy si zde mohou zřídit oficiální sídlo, i když svou činnost provozují jinde). V současnosti zde fyzicky sídlí dvě firmy a Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, pět dalších firem se po startu v JVTP již přesunulo do vlastních prostor. Jihočeský vědeckotechnický park vznikl jako společný projekt Jihočeské univerzity, Jihočeské hospodářské komory (prostřednictvím JAIP, o.p.s.) a Jihočeského kraje (prostřednictvím JVTP, a.s.). I. etapu JVTP, vybudovanou v roce 2008, spravuje a provozuje JAIP, rozsáhlejší II. etapu, která je nyní ve výstavbě, zajišťuje JVTP, a.s.