Blokování stavby dálnice D3 hraničí s bezohledností

Stavební firmy Strabag a Eurovia se rozhodly zpochybnit výběrové řízení na zhotovitele dvou úseků dálnice D3. Argumentují údajně dumpingovými cenami vítězné společnosti Skanska. Opětovné oddálení stavby dálnice u Českých Budějovic kritizuje českobudějovický primátor Juraj Thoma.

„Jakkoliv rozumím rozhodnutí neúspěšných uchazečů zvrátit v jejich prospěch výsledky dvou veřejných zakázek dohromady za více než miliardu korun, považuji je směrem k obyvatelům a návštěvníkům Jihočeského kraje za bezohledné. Cena, díky které společnost Skanska v tendru zvítězila, je přece právně závazná a Ředitelství silnic a dálnic jistě nastavilo takové smluvní podmínky, které nedovolí, aby stát za dálnici zaplatil o korunu více,“ říká Juraj Thoma.

„Osobně nepovažuji sedmiprocentní rozdíl za takový, který by někoho opravňoval hovořit o dumpingových cenách. Českobudějovická radnice například díky otevřenému přístupu k veřejným zakázkám dosáhla jen v loňském roce třináctiprocentní úspory mezi předpokládanou hodnotou zakázky a její konečnou cenou. Pokud se tedy někdo smluvně zaváže, že dálniční úseky u Českých Budějovic postaví za cenu nižší než obvyklou, nechme ho pracovat. Současně je ale třeba tvrdě kontrolovat kvalitu prováděných staveb a odmítat případné snahy o proplácení domnělých víceprací,“ upozorňuje Thoma a dodává v nadsázce: „Jako inspektora pro tyto činnosti by si ŘSD mohlo domluvit třeba některého z neúspěšných uchazečů...“